Język / Sprache
Kategorie na blogu
Chmura tagów
Zaloguj się
Eva Tvrda "Dziedzictwo" - recenzja Sylwii Dudek 1
Eva Tvrda "Dziedzictwo" - recenzja Sylwii Dudek

Dzięki Klubowi Twórców Górnośląskich KARASOL i wydawnictwu Silesia Progress trafiły do mnie 2 książki, które rozpoczęły cykl promocji tych konkretnych tytułów poprzez przekazywanie ich po przeczytaniu kolejnej osobie oraz napisanie recenzji. Pomysł bardzo mi się spodobał i jestem wdzięczna Alkowi z Karasola, że mnie wybrał do tej ‘akcji’.

Z przyjemnością napiszę o książce ‘Dziedzictwo’ autorstwa Evy Trvdy.

Książka opowiada historię Agnes, obejmując okres jej całego życia od pełnoletności do śmierci oraz mniej szczegółowo historie jej dzieci, wnuków, osób z którymi łączyły ją relacje rodzinne. Jej historia zaczyna się kilka lat przed drugą wojną światową, kiedy to szczęśliwa, zakochana, pełna nadziei wychodzi za mąż i zamieszkuje wraz z mężem w jego rodzinnym domu we wiosce w Kraiku Hulczyńskim. Od pierwszego dnia pobytu w nowym domu, jako jej nowa gospodyni, spotyka się z niechęcią i wrogością teściowej oraz szwagra. Karl, mąż Agnes, nie jest faworytem swojej matki, więc pomimo, że kocha swoją żonę, Agnes nie ma w nim zbyt dużego wsparcia, sama musi walczyć o godne traktowanie i należny jej szacunek.

Miejsce zamieszkania Agnes nie jest tu bez znaczenia, gdyż jest to strefa wpływu Niemiec, a wielu mieszkańców, w tym brat Karla, Johann jest gorliwymi wyznawcami filozofii Hitlera. Jeszcze przed wybuchem II-giej wojny światowej Kraik Hulczyński jest pod rządami nazistowskich Niemiec i krótko po wybuchu wojny Karl zostaje powołany do walki dla Niemców. Prawdziwy dramat Agnes zaczyna się po stracie męża i przegranej przez Niemców wojnie. Nadzieja na szczęście bezpowrotne odeszła wraz ze śmiercią ukochanego męża, skazując ją na samotne życie i wychowywanie dzieci wśród osób żywiących pogardę dla niej i podobnych jej żyjących na ziemi hulczyńskiej.

Agnes była prosta wiejską kobietą, głęboko wierzyła w Boga, kierowała się prostymi zasadami w życiu, nie była wymagająca, nie miała wielkich oczekiwań, a jednocześnie była kobietą niezwykle silną, asertywną, potrafiącą walczyć o swoje miejsce w rodzinie, o bezpieczeństwo swoich dzieci. Jej pokora wobec Boga i poczucie obowiązku wobec dzieci pomagała jej przetrwać najtrudniejsze chwile.

W książce występuje wiele ciekawych postaci, z którymi Agnes zetknęła się w swoim życiu. Mnie szczególnie spodobała się postać kobiety wróżbitki oraz wnuczki Agnes Agaty. Było w nich coś magicznego. Polecam wam tą książkę.

Komentarze do wpisu (1)

23 sierpnia 2017

Bardzo dobra i wzruszająca książka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl